Kinesiology taping - Fizjoterapia Piła Patryk Gołębiewski Fizjoterapia Piła Patryk Gołębiewski

Kinesiology taping

Kinesiology taping (kinesiotaping, plastrowanie dynamiczne) jest metodą, która pozwala na szybkie uśmierzenie bólu. Z tego powodu zainteresowanie plastrowaniem dynamicznym rośnie – zwłaszcza wśród sportowców. Pamiętaj, że choć każdy może przykleić plaster, to zabieg powinien być wykonywany przez profesjonalistę.

Czym jest kinesiology taping?

Kinesiology taping to metoda terapeutyczna polegająca na umieszczeniu na ciele, w ściśle określony sposób, nierozciągliwego lub elastycznego plastra. Nalepiony plaster jest źródłem wyłącznie mechanicznych bodźców. W zależności od rodzaju plastra, sposobu i miejsca aplikacji, ma różnorakie oddziaływanie. Nie usztywnia i pozwala na swobodny ruch. Pomaga  ustabilizować uszkodzony obszar, zwiększa przestrzeń między skórą a mięśniami oraz wywiera nacisk na tkanki, wokół których owinięta jest taśma. Ma działanie przeciwbólowe, rozluźniające i zmniejszające napięcie mięśni. Plastrowanie dynamiczne stosuje się w fizjoterapii przeciwbólowej, ortopedycznej, sportowej, neurologicznej, pediatrycznej, pooperacyjnej, ginekologicznej oraz onkologicznej.

Kinesiotaping jest nowoczesną metodą zyskującą coraz większą popularność. W plastrach nie ma żadnych substancji chemicznych lub farmakologicznych, dzięki czemu nie wywołują negatywnych reakcji skórnych. Mimo tego mają silne działanie przeciwbólowe, udokumentowane licznymi publikacjami naukowymi. Szybkie uśmierzenie bólu sprawiło, że plastrami używanymi w kinesiology taping szczególnie zainteresowali się sportowcy chcący uporać się z dolegliwościami po kontuzjach. Inne wskazania do wykorzystania metody plastrowania dynamicznego to m.in. wady kręgosłupa i klatki piersiowej, dolegliwości bólowe o podłożu zwyrodnieniowym, porażenie nerwu twarzowego, zaburzenie połykania oraz terapia blizn.

Kto powinien wykonać zabieg?

Przyklejanie plastrów powinno być wykonywane przez profesjonalistę. Każdy może przykleić plaster na własną odpowiedzialność, jednak bez odpowiedniego doświadczenia i wiedzy nie przyniesie to spodziewanych efektów. Może natomiast spowodować skutki uboczne w postaci zaczerwienienia skóry. Fizjoterapeuta wybiera optymalną technikę aplikacji w zależności od rodzaju dysfunkcji. W naszym gabinecie przykładamy dużą wagę do dokładnej diagnozy i analizy charakteru urazu. Dzięki temu Pacjent czuje się bezpiecznie oraz ma pewność, że nasz specjalista wybrał dokładnie taką metodę, której potrzebuje.

Kinesiology taping w Pile

Szukasz specjalisty w Pile, który wykona zabieg kinesiology taping profesjonalnie i skutecznie? W naszym gabinecie każdego Pacjenta traktujemy indywidualnie. Dlatego wiesz, że dostosujemy plastrowanie dynamicznie specjalnie do Twoich potrzeb. Jeśli jesteś zainteresowany, to zapraszamy do kontaktu.