Fizjoterapia Piła Patryk Gołębiewski - oferowane zabiegi Fizjoterapia Piła Patryk Gołębiewski

Zabiegi

Fizjoterapia Piła – oferta

Szukasz profesjonalnego fizjoterapeuty w Pile? Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółową ofertą zabiegów rehabilitacyjnych dostępnych w naszym gabinecie. Jeśli zainteresuje Cię któryś z poniżej zaprezentowanych zabiegów, skontaktuj się telefonicznie w celu umówienia się na wizytę.

Rehabilitacja neurologiczna

Rehabilitacja neurologiczna to zespół wielospecjalistycznych działań przeznaczonych dla osób z chorobami, urazami, deficytami lub zaburzeniami układu nerwowego. Jej celem jest przywrócenie Pacjentowi sprawności w zakresie układu ruchu, mowy i funkcji poznawczych. Aby rehabilitacja była możliwie najskuteczniejsza, należy ją rozpocząć jak najszybciej – najlepiej już po pierwszym dniu wystąpienia problemów. Działania prowadzone w ramach rehabilitacji neurologicznej nie tylko poprawiają funkcjonowanie, przywracają sprawność i zmniejszają objawy, ale także podnoszą samopoczucie Pacjenta i jego rodziny. Pomagają również wrócić do funkcjonowania społecznego i w osiągnięciu samodzielności, co sprawia, że podnosi się ogólna jakość życia Pacjenta.

W naszym gabinecie zajmujemy się usprawnianiem osób po urazie rdzenia kręgowego, udarze (wylewie) krwotocznym i niedokrwiennym, osób ze stwardnieniem rozsianym (SM), po urazach czaszkowo-mózgowych. Ponadto prowadzimy rehabilitację osób z uszkodzeniami nerwów obwodowych (np. uszkodzenie splotów nerwowych, cieśń nadgarstka).

Optymalne efekty rehabilitacji neurologicznej zapewniamy dzięki temu, że program jest dostosowany do indywidualnych potrzeb Pacjenta. W trakcie rehabilitacji kluczowe jest aktywne zaangażowanie Pacjenta wraz z rodziną. Programy rehabilitacji neurologicznej mogą obejmować:

  • bierne i czynne ćwiczenia w łóżku;
  • ćwiczenia oddechowe;
  • pomoc w czynnościach życia codziennego, np. spożywaniu posiłków;
  • ćwiczenia kończyn dolnych;
  • ćwiczenia manipulacyjne i chwytne;
  • terapia mowy;
  • pomoc w zarządzaniu stresem i lękiem;
  • działania poprawiające mobilność i równowagę;
  • poradnictwo żywieniowe;
  • działania poprawiające koncentrację, uwagą i pamięć;
  • metody relaksacyjne;
  • wsparcie emocjonalne;

Dobór konkretnych metod jest zindywidualizowany i uzależniony od potrzeb Pacjenta.

Rehabilitacja ortopedyczna

Rehabilitacja ortopedyczna przeznaczona jest dla pacjentów zmagających się z bólem i ograniczeniami mięśni, stawów lub kości. Sprawność może być utracona zarówno w wyniku wypadków, kontuzji i chorób, jak i wrodzonych zmian. Celem rehabilitacji jest przywrócenie funkcjonalności narządów ruchu oraz aktywności Pacjenta. Przeprowadzone przez nas działania pomagają odzyskać siłę, wytrzymałość i sprawność sprzed wypadku. Rehabilitacja ortopedyczna jest ważnym krokiem w powrocie do bezbolesnego, niezależnego życia.

Rehabilitację poprzedza konsultacja i diagnoza, w której wykorzystuje się m.in. badania takie jak USG, RTG i rezonans magnetyczny oraz rozmaite pomiary ruchomości stawów i testy ortopedyczne. Wiele urazów i kontuzji nie wymaga leczenia operacyjnego. W takim wypadku można od razu rozpocząć rehabilitację przy użyciu środków zachowawczych, takich jak terapia manualna, fizykoterapia oraz ćwiczenia funkcjonalne i terapeutyczne.

W naszym gabinecie zajmujemy się prowadzeniem rehabilitacji osób po amputacjach kończyn dolnych i górnych, endoprotezoplastyce, złamaniach i skręceniach, po urazach i stłuczeniach, wypadkach komunikacyjnych. Ponadto rehabilitujemy pacjentów z łokciem tenisisty i golfisty, ostrogą piętową, ze zwapnieniami okołostawowymi, po zabiegach chirurgicznych, ze zmianami zwyrodnieniowymi stawów oraz kręgosłupa po długotrwałym unieruchomieniu. Przez cały okres rehabilitacji opiekujemy się Pacjentem i towarzyszymy mu na drodze do pełnego wyleczenia.

Terapia manualna Piła

Terapia manualna to obszar fizjoterapii, w którym korzysta się ze specjalistycznych metod leczenia, technik manualnych i ćwiczeń terapeutycznych. Jest to metoda naturalna i nieinwazyjna, stosowana w odwracalnych dysfunkcjach układu ruchu. W naszym gabinecie przeprowadzamy działania na podstawie najnowszych dowodów naukowych i wiedzy zdobywanej na profesjonalnych kursach i szkoleniach z ortopedii. Stosujemy techniki diagnostyczno-lecznicze nakierowane na wykrywanie i leczenie zaburzeń w obrębie stawów, więzadeł, mięśni oraz wzorców postawy, wzorców ruchowych i oddechowych.

Techniki stosowane w terapii manualnej obejmują:

  • masaż poprzeczny;
  • masaż funkcyjny;
  • terapia punktów spustowych;
  • rozciąganie;
  • manipulacja stawów;
  • mobilizacja i neuromobilizacja;

Terapia odbywa się na specjalnym stole. Fizjoterapeuta zapewnia ułożenie Pacjenta w odpowiedniej pozycji, a następnie wykonuje dłońmi uciski i pchnięcia w wyznaczonych miejscach. Dzięki tym zabiegom przemieszczone lub zablokowane struktury wracają na właściwą pozycję. Aby odblokować staw, trzeba najpierw odblokować mięsień. Dlatego terapeuta rozgrzewa mięsień, stosując w tym celu techniki uciskania, ugniatania i rozciągania.

Terapię manualną zaleca się najczęściej w następujących zaburzeniach czynności narządu ruchu: zmniejszenie/ograniczenie zakresu ruchu (np. na tle zmian przeciążeniowych, zwyrodnieniowych lub urazowych), w stanach nieprawidłowego „ustawienia” stawu, w dysfunkcjach mięśniowych i powięziowych, w zaburzeniach postawy ciała.

Zajmujemy się terapią następujących jednostek chorobowych takich jak rwa kulszowa, zespół bolesnego barku, ból pleców i kręgosłupa, migreny itp.

Leczenie wad postawy

Wady postawy są obecnie częstym problemem zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Oznaczają nieprawidłową, niefizjologiczną postawę ciała, która prowadzi do rozmaitych dolegliwości. Wady postawy mogą być wrodzone oraz nabyte. W tym drugim przypadku mogą być efektem nieprawidłowego stylu życia, np. braku ruchu i siedzącego trybu życia, ale mogą być także wynikiem urazu. Nieleczone wady postawy mogą prowadzić do trwałej nieprawidłowości postawy oraz groźnych powikłań. Zajmujemy się rehabilitacją wad postawy takich jak: skolioza, plecy okrągłe (kifoza czynnościowa), plecy wklęsłe (lordoza czynnościowa), plecy płaskie, plecy okrągło-wklęsłe, stopa szpotawa, stopa koślawa, stopa końsko-szpotawa, płaskostopie, kolana szpotawe, kolana koślawe.

Leczenie wad postawy to holistyczne podejście do łagodzenia bólu i przywracania równowagi ciała, obejmujące szeroką wiedzę z różnych dziedzin. Stosowane techniki obejmują m.in. terapię manualną, masaż, kinezyterapię, terapię ruchową, ćwiczenia korekcyjne oraz reedukację postawy. Terapeuta towarzyszy Pacjentowi w trakcie całego procesu, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie nie tylko do leczenia, ale również edukacji Pacjenta, w celu zapewnienia efektywnego powrotu do zdrowia. Dzięki szerokiemu wachlarzowi stosowanych metod oraz delikatnemu podejściu terapeuta pomaga złagodzić schorzenia i przynosi Pacjentowi upragnioną ulgę. Systematyczna rehabilitacja prowadzi do całkowitego zlikwidowania wad postawy i odzyskania prawidłowej sylwetki. Trzeba jednak pamiętać, że rehabilitacja może potrwać nawet kilka miesięcy.

Rehabilitacja kobiet w ciąży

Ciało ciężarnej kobiety przechodzi zmiany mogące wywrzeć długoterminowy wpływ na jej układ mięśniowo-szkieletowy. Zmiany te mogą prowadzić do uczucia dyskomfortu oraz bólu dolnej części pleców lub rwą kulszową. Zazwyczaj te problemy rozwiązują się naturalnie. Mimo tego wizyta u fizjoterapeuty może być potrzebna. Rehabilitacja ortopedyczna pomaga zarówno w trakcie ciąży, jak i po ciąży. Pozwala na efektywną profilaktykę, diagnozowanie i eliminowanie powikłań i dolegliwości powstałych w organizmie kobiety. Zmiana środka ciężkości ciała u kobiet w ciąży może prowadzić do uporczywego bólu pleców. Zwłaszcza w wypadku nawracającego bólu rehabilitacja jest szczególnie potrzebna i przynosi uczucie ulgi.

W rehabilitacji kobiet w ciąży wykorzystujemy naszą rozległą wiedzę i doświadczenie, aby dobrać indywidualne zabiegi. Wśród nich znajdują się m.in. ćwiczenia relaksacyjne, masaże zmniejszające bóle kręgosłupa, terapia dna miednicy, ćwiczenia kończyn dolnych i górnych oraz mobilizacja blizn po cesarskim cięciu. Dzielimy się wiedzą przydatną w profilaktyce, tak aby dolegliwości nie powracały, a Pacjentki mogły samodzielnie zastosować niektóre ćwiczenia. Fizjoterapeuta pomoże również dobrać aktywność fizyczną, która jest bezpieczna do wykonywania w trakcie ciąży.

Wykonujemy zabiegi fizjoterapeutyczne, które pomagają w zwalczaniu bólu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym i obrzęków kończyn dolnych. Wykorzystywane przez nas techniki wspomagają prowadzenie usprawniania kobiet po porodzie naturalnym oraz po cięciu Cesarskim.

Rehabilitacja stomatologiczna

Rehabilitacja stomatologiczna zajmuje się układem czaszkowo-szyjno-żuchwowym. Staw skroniowo-żuchwowy to ruchome połączenie między żuchwą a czaszką. Pomiędzy nimi znajduje się krążek stawowy, a wokół mięśnie, więzadła, naczynia krwionośne oraz nerwy. Ten staw umożliwia nam poruszanie żuchwą we wszystkich kierunkach. Na jego prawidłowe funkcjonowanie wpływa narząd żucia, kręgosłup oraz inne stawy ciała. Zaburzenie równowagi pomiędzy tymi układami może spowodować dysfunkcje w stawie skroniowo-żuchwowym. Na dolegliwości w tym obszarze mogą wpływać niewłaściwe nawyki żywieniowe, niska aktywność fizyczna oraz stres.

Rehabilitacja stomatologiczna obejmuje szereg technik i zabiegów pomagających zmniejszyć dolegliwości bólowe pojawiające się w obszarze układu czaszkowo-szyjno-żuchwowego. Wspomaga również niwelowanie skutków urazów i chorób przewlekłych. Program rehabilitacji jest zawsze dostosowany do indywidualnych potrzeb Pacjenta. Stosowane w naszym gabinecie zabiegi fizjoterapeutyczne zmniejszają dysfunkcje w stawie skroniowo-żuchwowym oraz zmniejszają opuchlizny po zabiegach stomatologicznych. Rehabilitacja obejmuje m.in. kinezyterapię, terapię manualną oraz leczenie wad postawy.

Diagnostyka różnicowa w dysfunkcjach narządu ruchu

Diagnostyka różnicowa ma na celu określenie stanu zdrowia jednostki, znalezienie przyczyny dolegliwości i zróżnicowanie pomiędzy patologią a dysfunkcją narządu ruchu. Znajomość diagnostyki różnicowej sprawia, że stajemy się bardziej świadomi i odpowiedzialni w leczeniu Pacjenta, poznajemy swoje ograniczenia i możliwości terapeutyczne. Klasyfikujemy Pacjenta do terapii manualnej, podejmując decyzję czy i w jaki sposób powinniśmy go leczyć, czy też konieczne jest skierowanie do innego specjalisty. Dzięki temu zdobywamy zaufanie Pacjenta oraz wśród innych specjalistów ze środowiska medycznego. Metody diagnostyczne opieramy na najnowszych badaniach naukowych oraz wieloletnim doświadczeniu i praktyce.

Fizjoterapia Piła: edukacja pacjenta

Naszą misją jest towarzyszenie Pacjentowi podczas całego procesu rehabilitacji. Obejmuje to również czas po powrocie do zdrowia. Dlatego istotnym elementem całego procesu jest edukowanie pacjenta i dzielenie się wiedzą, która pozwoli w przyszłości uniknąć urazu. Aktywnie zmieniamy postawy i umiejętności Pacjenta, dzięki czemu staje się on uzbrojony w narzędzia niezbędne do efektywnej poprawy zdrowia. Pomagamy zmienić zachowania i wykształcić nawyki skuteczne w utrzymywaniu dobrej kondycji i wytrzymałości. Wyjaśniamy korzyści wynikające z aktywności fizycznej oraz dokładnie opiszemy, jak skutecznie wykonywać ćwiczenia samodzielnie. Nadrzędnym celem edukacji Pacjenta jest zachęcenie do aktywnego uczestnictwa w leczeniu i rehabilitacji. Traktujemy Pacjenta jako partnera, szanujemy jego wolę, możliwości i doświadczenia, a wszelkie metody i techniki dostosowujemy do jego potrzeb. W razie potrzeby edukacja obejmuje nie tylko Pacjenta, ale również jego rodzinę i bliskich.

Prowadzenie terapii za pomocą fali uderzeniowej (SWT- Shock Wave Therapy)

Terapia za pomocą fali uderzeniowej (SWT) to nowoczesna, wysoce efektywna metoda wspomagająca naturalne zdrowienie Pacjenta. SWT wykorzystuje innowacyjne osiągnięcia medycyny i techniki. Stosowana jest w leczeniu schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego, zwłaszcza w schorzeniach przewlekłych. Fale uderzeniowe mają dwa główne zastosowania: działanie przeciwbólowe oraz stymulujące regenerację tkanek miękkich. Pobudzają metabolizm i cyrkulację krwi, zmniejszają napięcie mięśni oraz zwiększają produkcję kolagenu. Dzięki temu znacznie przyspieszają proces zdrowienia i pomagają przywrócić sprawność Pacjenta. SWT ma również bezpośredni wpływ na uśmierzanie bólu, ponieważ oddziałuje na zakończenia nerwowe. W naszym gabinecie zachowujemy szczególną staranność przy kwalifikacji do przeprowadzenia zabiegu. Prowadzenie terapii za pomocą fali uderzeniowej jest bezpieczne.

Jak wygląda terapia? Najpierw przeprowadzana jest diagnoza i dokładna lokalizacja miejsca, którego dotyczy ból. Następnie nakładany jest żel sprzęgający minimalizujący straty energii. Kolejnym krokiem jest właściwa część zabiegu, przeprowadzana przy pomocy aparatu wyzwalającego falę uderzeniową, która wnika w ciało na głębokość kilku centymetrów. Całość trwa około 10 minut, ale czas może być dłuższy w przypadku dużej rozległości leczonego obszaru. Ilość niezbędnych zabiegów jest różnorodna, ale zazwyczaj nie potrzeba więcej niż 5 zabiegów przeprowadzanych raz w tygodniu. Krótki czas terapii falą uderzeniową jest jedną z jej największych zalet. SWT nie powoduje efektów ubocznych i pozwala na szybkie wyzdrowienie i uśmierzenie bólu.

Wskazania do leczenia za pomocą fali uderzeniowej:

  • Przewlekły ból szyi i pleców;
  • Bóle i zapalenia stawów barkowych;
  • Bóle biodra;
  • Ból nadgarstka;
  • Stany pourazowe;
  • Ból stawu łokciowego (łokieć golfisty/tenisisty);
  • Ból ścięgien rzepki (kolano skoczka);
  • Przewlekłe entezopatie;
  • Zapalenie i ból ścięgna Achillesa, powięzi podeszwowej stopy;
  • Ostroga piętowa;
  • Zespół mięśnia piszczelowego przedniego;
  • Staw rzekomy;

Elementy osteopatii

Osteopatia to metoda terapii manualnej pozwalająca na wykrywanie, leczenie i zapobieganie problemom zdrowotnym. Opiera się na zasadzie, że dobra kondycja fizyczna i zdrowie ludzkie zależy od prawidłowego funkcjonowania kości, mięśni i stawów. Zdrowy organizm cechuje się tkankami posiadającymi zdolność do fizjologicznej ruchomości. Zaburzenie tej ruchomości powoduje dolegliwości bólowe i może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Metody osteopatii polegają na wykorzystaniu technik manualnych w celu przywrócenia tkankom naturalnej ruchomości, a w konsekwencji poprawie całościowej kondycji, zdrowia i samopoczucia Pacjenta. 

Osteopatia cechuje się holistycznym podejściem do organizmu ludzkiego i akceptuje zależność pomiędzy ciałem, psychiką i umysłem. Ludzkie ciało jest całością zarówno w aspekcie strukturalnym, jak i funkcjonalnym. Osteopatia zakłada, że organizm ludzki ma zdolności do autoregulacji i przywracania homeostazy. W naszym gabinecie wykorzystujemy elementy osteopatii w technikach manualnych, aby skutecznie stawiać diagnozy i leczyć chorych. Te techniki obejmują poruszanie, rozciąganie i masowanie mięśni oraz stawów Pacjenta. Pozwala to na zwiększenie ruchomości stawów, łagodzenie napięcia i bólu mięśni, poprawę ukrwienia tkanek oraz pomaganie organizmowi w naturalnym procesie leczenia. Techniki osteopatii wykorzystywane są m.in. w terapii bólu dolnej części pleców, bólu barku i łokcia (łokieć golfisty/tenisisty), artretyzmu, problemów z miednicą, biodrami i nogami oraz rozmaitych urazów sportowych.

Kinesiology taping

Kinesiology taping (kinesiotaping, plastrowanie dynamiczne) to metoda terapeutyczna polegająca na umieszczeniu na ciele, w ściśle określony sposób, nierozciągliwego lub elastycznego plastra. Nalepiony plaster jest źródłem wyłącznie mechanicznych bodźców i w zależności od rodzaju plastra, sposobu i miejsca aplikacji, ma różnorakie oddziaływanie. Nie usztywnia i pozwala na swobodny ruch. Pomaga  ustabilizować uszkodzony obszar, zwiększa przestrzeń między skórą a mięśniami oraz wywiera nacisk na tkanki, wokół których owinięta jest taśma. Ma działanie przeciwbólowe, rozluźniające i zmniejszające napięcie mięśni. Plastrowanie dynamiczne stosuje się w fizjoterapii przeciwbólowej, ortopedycznej, sportowej, neurologicznej, pediatrycznej, pooperacyjnej, ginekologicznej oraz onkologicznej.

Kinesiotaping jest nowoczesną metodą zyskującą coraz większą popularność. W plastrach nie ma żadnych substancji chemicznych lub farmakologicznych, dzięki czemu nie wywołują negatywnych reakcji skórnych. Mimo tego mają silne działanie przeciwbólowe, udokumentowane licznymi publikacjami naukowymi. Szybkie uśmierzenie bólu sprawiło, że plastrami używanymi w kinesiology taping szczególnie zainteresowali się sportowcy chcący uporać się z dolegliwościami po kontuzjach. Inne wskazania do wykorzystania metody plastrowania dynamicznego to m.in. wady kręgosłupa i klatki piersiowej, dolegliwości bólowe o podłożu zwyrodnieniowym, porażenie nerwu twarzowego, zaburzenie połykania oraz terapia blizn.

Przyklejanie plastrów powinno być wykonywane przez profesjonalistę. Każdy może przykleić plaster na własną odpowiedzialność, jednak bez odpowiedniego doświadczenia i wiedzy nie przyniesie to spodziewanych efektów. Może natomiast spowodować skutki uboczne w postaci zaczerwienienia skóry. Wybór techniki aplikacji jest uzależniony od rodzaju dysfunkcji. W naszym gabinecie przykładamy dużą wagę do dokładnej diagnozy i analizy charakteru urazu. Dzięki temu Pacjent może czuć się bezpiecznie i być pewnym, że wybrana metoda przyklejenia plastra będzie dokładnie taką, jakiej potrzebuje.

Fizjoterapia Piła – dlaczego warto skorzystać z naszych usług?

Jak widać, oferujemy wiele różnorodnych zabiegów. Priorytetem jest dla nas dobro Pacjenta, do którego zawsze podchodzimy indywidualnie. Jeżeli szukasz fizjoterapii w Pile i interesuje Cię profesjonalna diagnoza i osobiste podejście do Pacjenta, to zapraszamy do kontaktu!