Masaż - Fizjoterapia Piła Patryk Gołębiewski Fizjoterapia Piła Patryk Gołębiewski

Masaże

Masaż nie jest niczym nowym, bowiem wywodzi się on z czasów starożytnych. Pierwsze masaże wykonywane były w Chinach oraz Indiach. Wykorzystywano je zarówno w obrzędach religijnych jak i w medycynie ludowej. W XVI wieku masaż stał się bardzo popularny i uznawany przez wielu za oficjalną metodę leczenia. W wyniku licznych badań stwierdzono bowiem, iż ma on bardzo korzystny wpływ na zdrowie ludzkie i jest pomocny przy wielu schorzeniach. Stopniowo przez wieki kształtowały się rozmaite rodzaje masażu, wraz z postępem i zyskiwaniem coraz to większej wiedzy o ludzkim ciele.

Masaż klasyczny

Masaż klasyczny jest zabiegiem polegającym na sprężystym odkształceniu tkanek. Podczas tego zabiegu wykorzystuje się różnego rodzaju ruchy i chwyty, które stosowane w określony sposób na poszczególnych tkankach wywierają bezpośredni i pośredni wpływ na organizm. Jego zadaniem jest odprężenie, regeneracja, relaks i uwolnienie od bólu osoby masowanej. Najczęściej służy jako naturalne rozwiązanie na bóle mięśni i kręgosłupa, do przywrócenia sprawności fizycznej, uwolnienia od stresu bądź poprawy kondycji skóry.

Masaż leczniczy

Masaż leczniczy ma na celu oddziaływanie lecznicze na tkanki pacjenta. Masażysta wykorzystuje do tego celu odpowiednie techniki między innymi głaskanie, ugniatanie, rolowanie, naciskanie, masaż poprzeczny lub inne metody zaczerpnięte nawet z terapii manualnej, wszystko po to aby przyspieszyć przepływ kwi i związków odżywczych do obolałych, chorych okolic ciała i dzięki niemu uzyskać efekt leczniczy. Masaż leczniczy zalecany jest przede wszystkim w bólach kręgosłupa spowodowanych wadami postawy, siedzącym trybem życia, zmianami zwyrodnieniowymi, jak również jego przeciążeniami. Jest on konieczny w rehabilitacji pacjenta także w nagłych przypadkach, jak np. przy rwie kulszowej.

Masaż tkanek głębokich

Masaż tkanek głębokich zwany też masażem głębokim opiera się na warstwowej pracy tkankowej, prowadzącej do uwolnienia (rozluźnienia) utrzymujących się nieprawidłowych napięć w ciele człowieka. Metoda pozwala w sposób energooszczędny i bardzo skuteczny wpłynąć na stan napięcia mięśniowego i powięziowego przy dysfunkcjach narządu ruchu i wadach postawy .W pracy na tkankach głębokich podstawowym celem nie jest przyjemność, lecz zmiana struktury i ruchomości tkanek.Praca jest bardzo powolna i dokładna ,co daje czas na fizjologiczną odpowiedź tkanki i jej przystosowanie do nowych warunków. Długotrwałe korzyści płynące z masażu jak: zmniejszenie bólu, zwiększenie zakresów ruchu i stopnia rozluźnienia mięśni, zwiększenie gibkości i jakości ruchu sprawiają, że techniki masażu tkanek głębokich są jedną z najbardziej cenionych metod walki z nieprawidłowymi wzorcami napięć w ciele człowieka.

Masaż stemplami ziołowymi

Filozofia tego masażu opiera się na odpowiednim skomponowaniu mieszanki ziół, nasion, kwiatów, owoców i przypraw. Następnie zawija się je w bawełniany materiał, podgrzewa w odpowiedni sposób i aplikuje na powierzchnię ciała. Masaż korzystnie wpływa na mięśnie (rozluźniając je), a tym samym likwiduje dolegliwości bólowe oraz  na stawy (zwiększając ich ruchomość).Masaż stemplami ziołowymi działa przeciwbólowo poprawiając krążenie krwi i limfy, a to przyspiesza procesy naprawcze organizmu czyli regenerację i odbudowę komórek.Masaż głęboko relaksuje, odblokowuje przepływ energii, odpręża i wycisza organizm, a dzięki wonnym zapachom stempli koi również zmysły. Wzmacnia układ odpornościowy. Przywrócenie utraconej harmonii jest gwarantem dobrego samopoczucia.

Drenaż limfatyczny

Drenaż limfatyczny to rodzaj masażu uciskowego wykonywanego w celu pobudzenia krążenia limfy (inaczej chłonki). Główne wskazania do wykonania masażu limfatycznego to zastoje limfatyczne, obrzęki powstałe na skutek operacji (np. po operacji tarczycy czy po mastektomii, histerektomii), cukrzyca. Fizjoterapeuci często wykonują drenaż limfatyczny także jako zabieg wspomagający proces odchudzania i redukcji cellulitu.