Kiedy iść do fizjoterapeuty? - Fizjoterapia i rehabilitacja w Pile Fizjoterapia Piła Patryk Gołębiewski

Kiedy iść do fizjoterapeuty?

Zastanawiasz się, kiedy powinieneś iść do fizjoterapeuty? To jak najbardziej zasadne pytanie. Wiele osób doświadcza bólów – pleców, głowy, stóp czy jakiejkolwiek innej części ciała – i nie wie, do kogo się z tym problemem udać. Zwlekanie często może doprowadzić do pogłębienia schorzenia. Dlatego nie czekaj, aż ból stanie się nie do zniesienia. Umów się na wizytę wcześniej. Tylko skąd wiedzieć, kiedy? Z czym może pomóc fizjoterapeuta? Dla kogo przeznaczona jest fizjoterapia i rehabilitacja?

Kim jest fizjoterapeuta?

To osoba posiadająca wykształcenie medyczne, która pomaga w rehabilitacji organizmu człowieka. Fizjoterapia to złożona sztuka. Obejmuje szereg różnorodnych technik manualnych, masaży, ćwiczeń gimnastycznych itp. zabiegów, które mają na celu pomóc pacjentom z dolegliwościami układu ruchu. Każdy pacjent jest wyjątkowy, dlatego doświadczony fizjoterapeuta indywidualnie dobiera odpowiednie techniki pomocy. Zabiegi, które oferuje, to m.in.:

  • rehabilitacja neurologiczna;
  • rehabilitacja ortopedyczna;
  • terapia manualna;
  • leczenie wad postawy;
  • rehabilitacja kobiet w ciąży;
  • terapia falą uderzeniową;
  • kinesiology taping;

Fizjoterapeuta to nie tylko osoba lecząca dolegliwości bólowe czy pomagająca w rehabilitacji. To bardziej towarzysz, kroczący wraz z pacjentem na drodze ku wyzdrowieniu i poprawie kondycji fizycznej. To człowiek, który spędza z pacjentem wiele godzin, niosąc ukojenie, ale także wiedzę. Ważnym elementem fizjoterapii jest bowiem edukacja. Fizjoterapeuta dzieli się swoim doświadczeniem, po to, aby w przyszłości pacjenci uniknęli urazów i kontuzji.

Najważniejsze powody, aby umówić się na wizytę z fizjoterapeutą

Oczywiście jest wiele powodów, aby spotkać się z fizjoterapeutą – profilaktyka, rehabilitacja, czy zwyczajne uśmierzanie bólu. W gruncie rzeczy każdy, kto ma problem z narządem ruchu, powinien zgłosić się do specjalisty. Te problemy obejmują dolegliwości bólowe, stany zapalne, schorzenia o podłożu neurologicznym czy też rehabilitację po operacjach. Ważne jest, aby nie bagatelizować pierwszych symptomów. Brak reakcji może bowiem skutkować nasileniem objawów oraz prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Wczesna diagnostyka często jest kluczem do powodzenia leczenia.

Poniżej przedstawiam najczęstsze sytuacje, w których warto zgłosić się do fizjoterapeuty.

Zapobieganie urazom i kontuzjom

Wbrew pozorom wcale nie musisz czekać, aż zacznie dokuczać ci uciążliwy ból, aby odwiedzić gabinet fizjoterapii. Fizjoterapeuci specjalizują się w zapobieganiu kontuzjom – to fakt powszechnie znany sportowcom, ale dla przeciętnego człowieka może to być nowość. Jeżeli chcesz poprawić swoją postawę, zoptymalizować wzorce ruchowe i nabrać ogólnej wprawy, która zmniejszy ryzyko urazu, to bez wahania umów wizytę z profesjonalistą. To tak jak z każdą inną dolegliwością: lepiej zapobiegać, niż leczyć. Zwłaszcza jeżeli prowadzisz aktywny styl życia – biegasz, uprawiasz fitness lub chodzisz na siłownię – to fizjoterapia jest pożądana, aby zminimalizować szansę wystąpienia kontuzji.

Rehabilitacja

To jeden z najczęstszych powodów, dla którego ludzie odwiedzają fizjoterapeutów. Rehabilitację najczęściej stosuje się po kontuzji, która mogła wystąpić w trakcie uprawiania sportu, ale również podczas zwykłych codziennych czynności. Piłkarz Rio Ferdinand doznał kiedyś kontuzji podczas… oglądania telewizji! Wszystko może się zdarzyć, a fizjoterapeuta jest po to, aby uśmierzyć twój ból i towarzyszyć ci w powrocie do pełni sił.

W profesjonalnym gabinecie zawsze przeprowadzana jest diagnoza, która pomoże ustalić ścieżkę leczenia i dobrać odpowiednie techniki rehabilitacyjne. Dzięki temu zrozumiesz, co konkretnie ci dolega i z jakiego powodu wystąpił uraz. Ta wiedza pozwoli ci zapobiec podobnym kontuzjom w przyszłości.

Leczenie wad postawy

Wady postawy mogą być wrodzone lub nabyte. W obecnych czasach są coraz częściej spotykane. Przyczyniają się do tego m.in. siedzący tryb życia, praca przy komputerze, a ostatnio również praca zdalna (tzw. home office). Każdy potrzebuje ruchu, a jego brak skutkuje sztywnieniem mięśni, utratą elastyczności i właśnie wadami postawy. Tego typu dolegliwości mogą prowadzić do uciążliwego bólu. Wskazania do terapii wad postawy to m.in. skolioza, odstające łopatki czy też problemy z równowagą i koordynacją.

Schorzenia neurologiczne

Układ neurologiczny człowieka jest niezwykle skomplikowany, a przez to podatny na uszkodzenia. Osoby zmagające się ze schorzeniami neurologicznymi (np. chorobą Parkinsona lub po udarze) są częstymi klientami klinik fizjoterapii. W wypadku tego typu chorób leczenie farmakologiczne jest niewystarczające. Potrzebne jest interdyscyplinarne podejście, łączące w sobie wiedzę z różnych dziedzin. Systematyczna rehabilitacja z wykorzystaniem technik fizykoterapii pomaga pacjentom ze schorzeniami neurologicznymi odzyskać sprawność i wrócić do samodzielnego działania.

W jakim wieku zgłosić się do fizjoterapeuty?

Fizjoterapeuci pracują z pacjentami w każdym wieku: dziećmi, młodzieżą, dorosłymi i osobami starszymi. Każdemu zapewniają profesjonalną opiekę oraz indywidualnie dobraną terapię i ćwiczenia. Pamiętaj jednak, że odpowiednio wczesna diagnoza robi ogromną różnicę. Im szybciej udasz się do fizjoterapeuty, tym łatwiej będzie ci wrócić do zdrowia. Nie czekaj, aż wydarzy się coś złego. Zapewnij sobie profesjonalną opiekę i pomoc odpowiednio wcześniej. Jeżeli jesteś zainteresowany skuteczną fizjoterapią w Pile, to zapoznaj się z naszą ofertą.